nemzetiség
Magyarországon törvény rendelkezik a nemzetiségek jogairól (2011. évi CLXXIX. törvény a nemzetiségek jogairól). E törvény értelmében jelenleg nemzetiség minden olyan – Magyarország területén legalább egy évszázada honos – népcsoport, amely az állam lakossága körében számszerű kisebbségben van, a lakosság többi részétől saját nyelve, kultúrája és hagyományai különböztetik meg. A nemzetiségek jogairól szóló törvény értelmében nemzetiségnek minősül a hazánkban élő bolgár, görög, horvát, lengyel, német, örmény, roma, román, ruszin, szerb, szlovák, szlovén és ukrán népesség.
A magyar népszámlálások a nemzetiségi hovatartozás szempontjából minden összeírt személyt, anyanyelvre való tekintet nélkül, olyan nemzetiségűnek vesznek számba, amelyhez tartozónak vallja magát. A 2011-es népszámlálás során két külön, egymást követő kérdésben kérdeztek rá a nemzetiségre, és a második kérdésre adott választ is beszámolták a nemzetiségi létszámba. Más országok népszámlálási gyakorlatára ez nem jellemző.
A nemzetiségi kérdésre a népesség 14,7 százaléka nem kívánt válaszolni 2011-ben. Így egy adott kisebbséghez tartozók arányát úgy számoljuk ki, hogy az önbevalláson alapuló nemzeti kisebbséghez tartozók számát a nemzetiségi kérdésre önként válaszolók számához viszonyítjuk.
Számítási példa:
A 2011. évi népszámlálási adatok szerint Magyarországon a német nemzetiségűek aránya 1,56 százalék volt.
Szócikk letöltése PDF-dokumentumként.