Családkutatás és családpolitika Európában (Familyplatform)
2009. október 1-jén az Európai Bizottság támogatásával nagyszabású munka kezdődött az európai családkutatás és családpolitika területén. A Familyplatform elnevezésű program a családok életét napjainkban meghatározó legfőbb folyamatokkal foglalkozott, szem előtt tartva az egyes európai országok közötti hasonlóságokat és különbözőségeket. Az európai családok számos tekintetben sokfélék: nem csupán az egyes országok gazdasági helyzete, szociálpolitikai berendezkedése és kulturális hagyományai okoznak közöttük eltéréseket, de egyre sokszínűbbé válik a család intézménye az egyes országokon belül is. A házasságok számának csökkenésével, a házasságon kívül született gyermekek arányának növekedésével, az egyszülős családok számának gyarapodásával más-más mértékben ugyan, de minden európai állam szembesül, mint ahogy valamennyit érinti az alacsony születésszám, és a társadalom öregedésének jelensége is. A vizsgált kérdéseket a program a következő nyolc téma köré csoportosította:
- Családformák, a családok összetétele
- A családfejlődés folyamatai
- Állami családpolitikák
- Családok és környezetük
- Családok életének szervezése
- Szociális ellátás és szolgáltatások
- Társadalmi egyenlőtlenség és a családok sokszínűsége
- Család és média, családok képzése és részvétel
A Familyplatform programot irányító konzorcium a felsorolt területeken zajló folyamatoknak az áttekintésére jött létre összesen nyolc európai ország (Németország, Ausztria, Olaszország, Észtország, Portugália, Finnország, Nagy-Britannia és Magyarország) kilenc kutatóintézetének, valamint három civil szervezetnek a részvételével. A konzorciumban Magyarországot a Népességtudományi Kutatóintézet képviselte, fő feladatként a „Családok életének szervezése” (Family Management) témakör feldolgozását vállalta.
A projekt angol nyelvű honlapja
Kutatók
BLASKÓ Zsuzsa, HERCHE Veronika, PONGRÁCZ Tiborné, SPÉDER Zsolt, ŐRI Péter
Kapcsolódó intézeti publikációk
Blaskó, Zsuzsa - Herche, Veronika (2010): Patterns and Trends of Family Management in the European Union. Working Report prepared for the Familyplatform project.
Herche Veronika (2010): Háztartási munkamegosztás - azonosságok és különbségek Európában. Demográfia 53. évf. 1. szám. 67-90.
Budapest InfoDay - 2010. február 4.
A programot a European Commission FP7 keretprogramja támogatta (2009-2010).