Nemzedékek és nemek - GGP
Nemzetközi kutatási együttműködés, amelynek célja, hogy olyan közös információs rendszert hozzon létre, olyan elemzéseket végezzen, amely segítségével leírhatóak, elemezhetőek és megérthetőek lesznek az Európában végbemenő radikális demográfiai változások, a népesedés öregedése, a csökkenő gyermekvállalási kedv, a partnerkapcsolatok átalakulása, a generációs kapcsolatok átalakulása.
A kutatási programnak három alprogramja volt:
1. Európai longitudinális generációs adatfelvétel kialakítása (GGS).
2. A regionális és kontextuális hatások értelmezésére egy kontextuális adatbázis létrehozása.
3. Regiszteradatok harmonizálása.
A kutatást a 2000-ben életre hívott, eleinte az ENSZ (UNACE/Population Activity Unit) majd a Holland Demográfiai Kutatóintézet (Netherlands Interdisciplinary Demographic Institute, NIDI) által koordinált nemzetközi Generations and Gender Program adatgyűjtési programhoz kapcsolódva végzi az intézet. A programban résztvevő 20 állam közül mára 14 rendelkezik követéses adatállománnyal. Köztük van Magyarország is, mely a nemzetközi együttműködés keretében 2018-ban és 2019-ben elvégezte három ország esetében (Hollandia, Franciaország és Magyarország) adatfelvételük 3. hullámainak adatainak harmonizációját, angol nyelvű egységesítését. Az így létrejött nagyméretű adatbázis a holland és a francia demográfiai intézetben, a NIDI-ben és az INED-ben történő ellenőrzés után 2020-ban kerül be a nemzetközi GGS adatbázisba és válik hozzáférhetővé minden kutatók számára.
2019-ben egy hároméves programmal (GGP- Evaluate, Plane, Initiate) folytatódott a GGP program, amelynek célja, hogy a részvevő intézmények javítsák az összehasonlíthatóságot, fejlesszék az együttműködésüket, és készítsenek elő egy 2020-ban újrainduló összehasonlítási programot, valamint hogy a GGP 2020-ban felkerüljön az ESFRI Roadmapra. E program keretében az NKI módszertani kutatásokban, illetve a GGP szervezetfejlesztésében vesz részt.
Résztvevő intézmények: UNECE/PAU Genf; Max Planck Institute für demographische Forschung, Rostock; Institut d’etudes demographique Nationes, Paris; NIDI, Hága; Universita ’La Sapienza’, Róma; London School of Economics; Statistics Canada és a magyar KSH Népességtudományi Kutatóintézet, Budapest.
Témavezető: Spéder Zsolt
Közreműködő kutatók: Makay Zsuzsanna, Murinkó Lívia
No: 212749 (2008-2012)