Influenza Magyarországon
Az influenza szerepére Magyarországon nem irányul különös figyelem, holott más országokban mind a mortalitási, mind pedig az egészségszociológiai kutatások kedvelt témája. Az intézetünkben a tavalyi évben indított kutatással ezt a hiányt próbáljuk meg, legalábbis részlegesen pótolni.
Az utóbbi évtizedben számos alkalommal tapasztalhattunk Magyarországon különösen magas halálozást az év első hónapjaiban, amelyeket sokan tulajdonítottak az adott években megjelent influenzajárványoknak. Kutatásunk első ága ezért az influenza többlethalálozás számszerűsítésére irányult. A nemzetközi összehasonlítás érdekében ehhez a WHO-hoz kötődő FluMONO statisztikai programcsomagot használtuk.
A kutatás során a halálozások heti számát (függő változó) modellezzük egy többváltozós idősoros elemzéssel, amelyben az influenza-aktivitás és az extrém időjárási körülmények szerepelnek magyarázó változóként. Az influenza-aktivitást az influenzaszerű tünetekkel háziorvoshoz fordulók konzultációs aránya (ILI) alapján becsüljük.
Kutatásunk másik ága a vakcinációra vonatkozó attitűdöket vizsgáltuk. Az influenza oltást igénybe vevők száma alacsony Magyarországon, ezért a vakcinációs hajlandóság vizsgálata kiemelt figyelmet érdemel. Ezt a kérést az Európai Egészségfelmérések adatain keresztül vizsgáltuk, az eredményeket pedig a magyarországi sajtó influenzára vonatkozó közleményeinek elemzésével egészítettünk ki.
Kutatók: Boros Julianna, Kovács Katalin, Pakot Levente