KOHORSZ '18 MAGYAR SZÜLETÉSI KOHORSZVIZSGÁLAT
EFOP-1.9.4–VEKOP-16-2016-00001 A szociális ágazat módszertani és információs rendszereinek megújítása
A kiemelt projektet megvalósító konzorcium vezetője: Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet
Konzorciumi partnerek: Magyar Államkincstár, Központi Statisztikai Hivatal Népességtudományi Kutatóintézet, Oktatási Hivatal
A kiemelt projekt megvalósítási ideje:
2017. április 1. – 2023. szeptember 30.
A megvalósítás költsége: 5 772 619 572 Ft
• Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) keretből: 4 040 833 688 Ft,
• Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP) keretből: 1 731 785 884 Ft.
A KSH Népességtudományi Kutatóintézet programelemének megvalósítási költsége: 1 055 846 882 Ft
A támogatás mértéke: 100%
„A szociális ágazat módszertani és információs rendszereinek megújítása" című kiemelt projekt célja a szociális ágazat korszerűsítése, megfeleltetése a legújabb szakmai, technológiai, kutatási, tudományos és igazgatási feltételeknek a hatékony közfeladat-ellátás és a közszolgáltatások jobb hozzáférhetősége érdekében.
A Kohorsz '18 kutatás a KSH Népességtudományi Kutatóintézet által indított nagyszabású felmérés, melynek célja az, hogy átfogó képet adjon a gyermekek magyarországi felnövekedéséről és az azt befolyásoló tényezőkről.
A vizsgálat egyfelől a gyermekfejlődés különböző szempontjait kívánja megragadni: fizikai, kognitív és érzelmi fejlődés, egészség, jóllét, teljesítmény és mobilitás. Másfelől a vizsgálat tárgyát képezik a felnövekedést egymással kölcsönhatásban meghatározó tényezők, ezek azonosítása és hatásmechanizmusának feltárása. Ilyen változóknak tekintjük a családi és társas környezeti tényezőket, a társadalmi/származási különbségeket, az egészségi állapotot, a pszichológiai jellegzetességeket, valamint a gyermeket nevelő családok intézményi ellátottságát, foglalkoztatási helyzetét, életmódját, várakozásait és terveit.
A kutatás fókuszában három fő terület áll:
• Demográfiai jellemzők
• Egészség és fejlődés
• Társadalmi háttérjellemzők
A 2018/19-ben született gyermekek felnövekedését nyomon követő vizsgálat révén jobban megismerhetjük a magyarországi gyermekvállalási és gyermeknevelési körülményeket, valamint az itt születő gyermekek fejlődését meghatározó szülői, családi és társadalmi sajátosságokat. A felmérésben közel 9.000 gyermek és szüleik vesznek részt.
A kutatási program egyik különlegessége, hogy az adatgyűjtés már magzati korban kezdetét veszi, lehetővé téve a várandósság körülményeinek vizsgálatát. Az adatfelvétel 2018 január 1-jétől, a várandósok felkeresésével indul, várandósságuk 28-31. hetén. Ezt – a projekt jelenlegi keretein belül – három további kérdezés követi majd a gyermek fél-, másfél- és hároméves korában. Az első három évben tervezünk egy életeseményhez kötött kiegészítő vizsgálatot is, a gyermek közösségbe kerülésekor. Az NKI terve, hogy a vizsgálatban részt vevő gyermekeket egészen felnőtté válásukig kövesse.
A magzati és fél éves korban történő adatfelvételt a körzeti védőnők végzik, a későbbi szakaszok adatgyűjtései pedig az Inspira Research Kft. kérdezőbiztos munkatársai által felvett kérdőívekre épülnek. Az adatgyűjtés alapját az anyával felvett kutatási kérdőívek adják. Ezt egészítik ki már a kezdetektől önkitöltős kérdőívelemek, valamint a kutatási adatbázisba utólagosan kapcsolt adminisztratív adatállományok (például a születés értesítő rendszer adatainak becsatornázása). A megkérdezettek körét a másféléves adatfelvételkor az anya mellett az apával is bővítjük.
A kutatás megvalósításához a Népesedési Kutatások Alapítvány szakmai támogatást nyújt, együttműködési megállapodás alapján.
A kutatás önálló weboldala: www.kohorsz18.hu
A kutatási projekt az EFOP–1.9.4–VEKOP–16: A szociális ágazat módszertani és információs rendszereinek megújítása európai uniós projekt keretében valósul meg.