Öregedés, halandóság
Az életkor számít. Az egyéni döntések nagymértékben függnek attól, hogy az egyén hol tart életpályáján; a társadalom számára adódó eredmények, a megtakarítások, a gazdaság növekedése és a nemzedékek közötti erőforrás-átcsoportosítás szerkezete pedig azon múlnak, hogy milyen a társadalom korösszetétele. Az élettartam születési évjáratokon belüli szóródása változóban van, a különböző életkorokban mért várható élettartam nő. A második demográfiai átmenet időszakában vagyunk, a korfa idősebb, mint bármikor a történelem során. Az Intézet idősödéssel foglalkozó kutatásai jelenleg a Nemzeti Transzferszámlák és a Nemzeti Időtranszfer Számlák alkalmazásai körül forognak.
Az egészség kulcsfontosságú az idősödés folyamatában és az egyik fő meghatározója az egyén jólétének. Az átlagos egészségi állapot Magyarországon rosszabb, mint a legtöbb európai országban és erősen függ a társadalmi státustól. Az Intézet egészséggel kapcsolatos kutatásai az egészségi állapot társadalmi meghatározóira fókuszálnak. Magyarországon a halandósági mutatók is rosszabbak, mint az Európai Unió országaiban általában; a halandósági trendek kedvezőtlenebbek, mint a kelet-közép európai térség más országaiban. Az NKI-ban zajló kutatás az ok-specifikus halálozás trendjeit és a várható élettartam területi egyenlőtlenségeit vizsgálja.
Kutatók
BÁLINT Lajos, GÁL Róbert Iván, KOVÁCS Katalin, MONOSTORI Judit, VARGHA Lili
Kapcsolódó kutatások
Betegutak a magyar egészségügyi rendszerben
A jóléti rendszer, mint demográfiai intézmény
Idősödő Európa: a közkiadások trendjeinek magyarázata és előrejelzése a Nemzeti Transzferszámlák felhasználásával (AGENTA)
Halandósági egyenlőtlenségek európai nagyvárosokban és az egyenlőtlenségek csökkentését szolgáló közpolitikai törekvések (INEQ-CITIES)
Társadalmi egyenlőtlenségek és mortalitás
Társadalmi egyenlőtlenségek és egészségi állapot
Az idősödő társadalom problémaköre a Poszt-Lisszaboni Stratégiában
Az öregedés és a társadalmi nem fő kérdései Európában (MAGGIE)