egészségesen várható élettartam
A várható élettartam növekedésének eredményeként a modern társadalmakban növekszik az időskorúak aránya és egyúttal a nem fertőző krónikus, illetve degeneratív betegségek előfordulási gyakorisága is. A jelenség kapcsán felmerült az igény olyan mutatószámok kialakítására, amelyek együttesen értelmezik az élettartam-növekedést és az egészségi állapotot. E mutatók közül napjainkban egyre gyakrabban alkalmazott mérőszám az egészségesen várható élettartam, amelynek révén a várható élettartam két részre osztható: az egészségben és a betegségben eltöltött várható élettartamokra. A mutatószám meghatározására még nem egységesedtek a különböző egészségkoncepciók alapján definiált eljárások, így az egészségesen várható élettartam számítására többféle eljárást is alkalmaznak. A legtöbb számítási módszer a népesség önértékelésen alapuló egészségi állapotot, a mindennapi életben való részvétel akadályozottságát és a krónikus betegségek előfordulását veszi elsőrendűen figyelembe. A KSH 2006 óta közöl saját becsléseket, amelyek részben eltérnek mind az Eurostat, mind pedig a WHO által közöltektől. A KSH évente közli a magyar népesség egészségesen várható élettartamaira vonatkozó saját számításait 5 korévenként (85 éves korig), régiós bontásban.
Az egészségesen várható élettartamtól el szokták különíteni a korlátozottság-mentes várható élettartam fogalmát, amely a várható élettartam azon szakaszát jelöli ki, amikor az életkornak megfelelő fizikai aktivitást nem gátolja egészségromlás. Az Eurostat a korlátozottságra vonatkozó kérdésre alapozta saját, egészségesen várható élettartam-indikátorát, melynek 0 és 65 éves korra vonatkozó értéke bekerült az EU strukturális indikátorai körébe is. E mutató esetén „egészséges” állapot alatt a korlátozottság-mentességet érthetjük.
Ugyanakkor az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az egészségesen várható élettartamra a Health-adjusted life expectancy (HALE), illetőleg a korlátozottság-mentes várható élettartamra a Disability-free Life Expectancy (DFLE) kifejezéseket alkalmazza, és ezek számításához saját módszertant használ.
A KSH becslése az egészségesen várható élettartamokra a 2006 és 2013 közötti időszakra, évenként
A KSH becslései alapján 2013-ban a férfiak születéskori egészségesen várható élettartalma 59,2 év volt, míg a nőké 60,3 év.
Szócikk letöltése PDF-dokumentumként.