családháztartás
Családháztartásnak az egy vagy több családot magába foglaló háztartást nevezzük. Ha egy háztartás egy családból áll, a család és a háztartás lényegében azonos, a háztartás egycsaládos. Az egycsaládos háztartás abban különbözik a családtól, hogy a családdal együtt élő rokon vagy nem rokon személyek (ideértve a családdal élő állami gondozott gyermekeket is) nem számítanak családtagnak, viszont ők is háztartástagok. Ha két vagy több család vezet közös háztartást, többcsaládos háztartásról beszélhetünk.
Az egycsaládos és többcsaládos háztartások aránya egy adott népességen belül az egyes háztartástípusba tartozó háztartások és az összes háztartás számának ismeretében számítható ki.
Számítási példa:
Többcsaládos háztartások aránya
A legutóbbi népszámlálás alapján a magyar családháztartások kevesebb mint 2 százaléka volt többcsaládos háztartás. Magyarországon Budapesten volt a legalacsonyabb a többcsaládos háztartások aránya, 2011-ben alig haladta meg az 1 százalékot, ezzel szemben Somogy megyében – ahol a legmagasabb volt az arány – a háztartások 2,8 százaléka többcsaládos háztartás volt.
Szócikk letöltése PDF-dokumentumként.