nem családháztartás
A nem családháztartás olyan háztartás, amelyben nem él család. A nem családháztartás lehet a) egyszemélyes háztartás, amikor a háztartás egyetlen személyből áll; b) egyéb összetételű háztartás, amelyben csak családot (lásd a Család szócikket) nem alkotó személyek élnek együtt. Ez utóbbi lehet: együtt élő, de családot nem alkotó rokon személyek (például testvérek, az egyik nagyszülő bármilyen családi állapotú unokájával, csak házas és/vagy volt házas gyermekével együtt élő anya vagy apa); nem rokon személyek (például barátok) háztartása; családot nem alkotó rokon személyekből és a velük elé nem rokon személyekből álló háztartás (például két testvér a barátaikkal).
A nem családháztartások speciális típusa az intézeti (vagy másképp intézményi) háztartás. Az intézeti háztartás azoknak a személyeknek a csoportja, akik intézetben (például kollégium, idősek otthona, börtön) élnek, és ott közösségi elhelyezést, vagy elhelyezési ellátást kapnak.
A háztartás- és családösszetétel-vizsgálatoknál gyakran használt mutatószám az egyszemélyes háztartások aránya az összes háztartáson belül, amelynek változása jól mutatja a családszerkezetben bekövetkezett változásokat is.
Számítási példa:
Egyszemélyes háztartások aránya
2011-ben, a legutóbbi népszámláláskor Magyarországon a háztartások 32,1 százaléka egyszemélyes háztartás volt. Ez az arány az Európai Unió országaiban átlagosnak számít. Az Unió tagországai közül 2011-ben Finnországban volt a legmagasabb az egyszemélyes háztartások aránya (41 százalék), a legalacsonyabb pedig a déli országokban, és néhány volt szocialista országban.
Egyszemélyes háztartások aránya az EU tagállamokban, 2011
Forrás: Eurostat, népszámlálási adatbázis.
Szócikk letöltése PDF-dokumentumként.
Adatok letöltése Excel-dokumentumként.