belföldi vándorlás
A demográfia tudományának fogalomkörében a vándorlás olyan lakóhely-változtatást jelöl, amely a településhatár átlépésével jár. A magyar vándorlási statisztikai mutatókat jobban megérthetjük, ha szem előtt tartjuk, hogy Magyarországon a lakosságnak a lakóhelyként bejelentett (állandó) lakcíme mellett tartózkodási helyként bejelentett (ideiglenes) lakcíme is lehet. A lakóhelyi be-, illetve kijelentkezéseket az önkormányzati be-, illetve kijelentő lapokon kell / kellene regisztrálni.
A vándorlásokon belül megkülönböztetjük az állandó, illetve ideiglenes mozgásokat. Állandó (belföldi) vándorlásról akkor beszélünk, ha az országhatáron belül településhatárt átlépő lakóhely-változtatásra kerül sor: a vándorló lakóhelyét elhagyva, más településen lévő lakást jelöl meg lakóhelyéül. Ideiglenes (belföldi) vándorlás esetén a vándorló az országhatáron belül, lakóhelyét fenntartva változtat lakást, s új lakását tartózkodási helynek jelöli meg; vagy az egyik tartózkodási helyről egy másik tartózkodási helyre költözik.
Amikor a vándorló elhagyja tartózkodási helyét és visszatér lakóhelyére, ideiglenes visszavándorlásról beszélünk. E három fogalom együttesen (az állandó és ideiglenes vándorlás, illetve visszavándorlás) az összes belföldi vándorlást jelöli.
2013-ban az összes belföldi vándorlás száma 454 ezer volt. Ebből az állandó vándorlások száma 192 ezer, míg az ideiglenes vándorlásoké 262 ezer fő volt, az ideiglenes visszavándorlókkal együtt.
Szócikk letöltése PDF-dokumentumként.