Családpolitika Magyarországon és Európában
Magyarországon a családpolitikára szánt kiadások viszonylag magasak a többi európai országhoz viszonyítva és a támogatási rendszer különös figyelmet fordít a kisgyermekes családokra: a gyermek születése utáni három évben három támogatási forma (CSED, GYED, GYES) is segíti a családokat. Ezekkel a támogatásokkal évtizedeken keresztül a gyermekek otthoni nevelésének elősegítése volt a cél. Az utóbbi években a GYED extra intézkedéscsomag bevezetésével a kisgyermekek melletti munkavállalás elősegítése is kiemelt szerepet kapott.
Az egyes európai országokban nagyon eltérnek egymástól a családpolitikák. Van például, ahol a magyartól eltérően elsősorban a kisgyermekek intézményes, családon kívüli napközbeni ellátására irányulnak a támogatások. Franciaországban például a gyermekfelügyelet finanszírozására külön támogatás van, miközben az első gyermek otthoni nevelése estén legfeljebb egy éves koráig jár pénzbeli juttatás (és ez is csak azoknak a szülőknek, akik korábban kereső tevékenységet folytattak, szemben a magyar GYES-sel). Vannak olyan országok is, ahol a pénzbeli és a természetbeli támogatások mértéke is igen csekély, így a családok elsősorban saját erőforrásaikra (mind ami az anyagiakat illeti, mint pedig a kapcsolati hálót, pl. családtagok bevonása a gyermekfelügyeletbe) támaszkodhatnak a gyermeknevelés során.
Az NKI-ban folyó családpolitikával kapcsolatos kutatások célja a különböző, nyugat- és kelet-európai családpolitikák elemzése és összehasonlítása. Vizsgáljuk továbbá ezek hatását az egyes országok termékenységére, hiszen paradox módon a magyar bőkezű ellátás ellenére hazánk termékenységi mutatói az egyik legalacsonyabbak a világon.
Kutatók
MAKAY Zsuzsanna
Kapcsolódó magyar nyelvű publikációk
Makay Zsuzsanna (2018): Családtámogatás, női munkavállalás. In Monostori Judit – Őri Péter – Spéder Zsolt (szerk.): Demográfiai Portré 2018. Jelentés a magyar népesség helyzetéről. KSH Népességtudományi Kutatóintézet, Budapest. 83–102.
Makay Zsuzsanna (2015): Családtámogatás, gyermeknevelés, munkavállalás. In Monostori Judit – Őri Péter – Spéder Zsolt (szerk.): Demográfiai Portré 2015. Jelentés a magyar népesség helyzetéről. KSH Népességtudományi Kutatóintézet, Budapest. 57–74.
Makay Zsuzsanna – Blaskó Zsuzsa (2012): Családtámogatás, gyermeknevelés, munkavállalás. In Őri Péter – Spéder Zsolt (szerk.): Demográfiai Portré 2012. Jelentés a magyar népesség helyzetéről. KSH Népességtudományi Kutatóintézet, Budapest. 45–56.
Makay Zsuzsanna (2009): A franciaországi családpolitika és a magas termékenység összefüggése. Demográfia, 52. évf. 4. sz. 313-348