„Magyarok külföldön” migrációs kutatás indul
Online és telefonos kutatás indult az NKI vezetésével külföldön élő magyarok körében. Egy rövid kérdőív segítségével olyan személyeket keresünk meg, akikhez a KSH 2013. első negyedéves Munkaerő-felvételén keresztül jutottunk el.
A “Magyarok külföldön” adatfelvétel alapját Magyarországon a Munkaerő-felmérés (MEF) – az összes EU-s tagállamban létező Labour Force Survey magyarországi megfelelője) képezi. A MEF egy olyan rendszeres adatfelvétel, amelyben a KSH munkatársai Magyarországon élő háztartások közül körülbelül 30 000-et keresnek fel és kérdeznek meg munkapiaci részvételükről évente négy alkalommal. A legutóbb, vagyis 2013-ban január és április között zajló adatfelvételben a MEF mintájában szereplő háztartásokban a szokásos kérdések mellett azt is megkérdeztük, hogy az elmúlt időszak során költözött-e valaki külföldre a háztartásból, illetve hogy a háztartástagok valamelyikének a testvére nem él-e külföldön. Ha volt ilyen személy, akkor arra kértük a háztartástagokat, hogy mondjanak el róla néhány adatot, illetve hogy kérjenek tőle engedélyt, hogy megadhassák nekünk az illető (e-mailes vagy telefonos) elérhetőségét. 2013 júniusától ezeket az elérhetőségeket felhasználva magukat a kivándorolt személyeket keressük meg, hogy többen megtudjunk arról, miért mennek el a külföldre költözők, mennyi időt terveznek távolt tölteni, és kik is ők: fiatalok vagy öregek, családosak vagy egyedülállók. A módszer fontos tulajdonsága, hogy az így megtalált személyek (bizonyos feltételek teljesülése esetén) megfelelően reprezentálják az országból elköltözött összes személyt, vagyis tulajdonságaik kellően hasonlítanak a teljes kivándorolt népesség tulajdonságaihoz.
Az eredmények értékelése és a módszertani ajánlások megfogalmazása folyamatban van. Az erről szóló tanulmány 2014 tavaszán várható.
Adatvédelem
Az adatok gyűjtése és feldolgozása kizárólag tudományos céllal történik az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény, valamint a statisztikáról szóló 1993. évi XLVI. törvény alapján. A kutatásban résztvevők személyes adatait harmadik félnek nem szolgáltatjuk ki. A válaszadás önkéntes volt. Az elérhetőségeket kizárólag arra használtuk, hogy kapcsolatba lépjünk az elvándorolt személlyel, aki szintén önkéntesen vett részt a kutatásban. Az adatokat csak és kizárólag a kutatócsoport kezeli. Ezt követően az elérhetőségeket megsemmisítjük.
A kutatás vezetője
Blaskó Zsuzsa, Phd
kutatas@demografia.hu
További információ a SEEMIG projektről itt és a www.seemig.eu oldalon.