Életpálya-események hatása a foglalkozási mobilitásra
A fejlett társadalmakban a termékenység alacsony szintje és folyamatos csökkenése, valamint a népesség elöregedése komoly társadalmi és gazdasági kihívásokat vet fel. E kontextusban alapvető fontosságú annak megértése, hogy a különböző demográfiai események – például a felnőtté válás, házasságkötés, gyermekvállalás vagy válás – miként befolyásolják az egyének foglalkozási mobilitását, ezáltal társadalmi státuszuk alakulását.
Ha a családalapítással járó döntések akadályozzák a karrierépítést és az intragenerációs mobilitást, az egyének hajlamosak lehetnek ezen események időzítésének elhalasztására, ami hosszú távon nem csupán az egyéni életutakat, hanem a társadalmi folyamatokat is érinti: növeli a nem tervezett gyermektelenség arányát, és hozzájárul az alacsony termékenységi szint fennmaradásához, akár csökkenéséhez. Ezek az összefüggések különösen fontosak a felnőtté válás további markereinek vizsgálatakor, mint például az oktatásból a munkaerőpiacra történő átmenet vagy az első önálló lakóhely megszerzése, amelyek szintén jelentős hatással vannak a foglalkozási életútra és a hosszú távú karrierkilátásokra.
Kutatásunk célja a demográfiai események és az intragenerációs foglalkozási mobilitás közötti kapcsolatok feltárása, különös tekintettel az alábbi eseményekre: felnőtté válás, első párkapcsolat és házasság, gyermekvállalás, válás, egész életen át tartó egyedülállóság. Vizsgálatunk során kiemelt figyelmet szentelünk a visszacsatolási mechanizmusoknak is.
A kutatás időhorizontja négy társadalmi-gazdasági korszakot ölel fel. Ezek az államszocializmus korai időszaka (1948–1968), az államszocializmus késői időszaka (1969–1989), a piacgazdaságra való áttérés első évtizede (1990–1999), a piacgazdaság konszolidációja (2000–2017). A vizsgált időszakok közötti mélyreható társadalmi és gazdasági változások – például a felnőtté válás és a gyermekvállalás időzítésének előrehozása majd kitolódása, a gyermekvállalási kedv csökkenése, valamint a munkaerőpiac átalakulása – következtek be, amelyek eltérő kontextust teremtenek az intragenerációs mobilitáshoz. Ezek az átalakulások egyszerre növelték a karrierlehetőségeket, de fokozott bizonytalanságot is eredményeztek. Vizsgálatunk eredményeként arra számítunk, hogy a demográfiai események foglalkozási mobilitásra gyakorolt hatása jelentős különbségeket mutat nemcsak az eltérő időszakok között, de a nemek között is.
Vezető kutató: Spéder Zsolt
Résztvevő kutatók: Makay Zsuzsanna, Murinkó Lívia, Veroszta Zsuzsanna
Projektidőszak: 2025-2027
A 151194 számú projekt a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alap ADVANCED kutatási pályázat finanszírozásában valósul meg.