roma kisebbség
A 2011. évi CLXXIX. törvény szerint elismert 13 magyarországi nemzeti kisebbség közül létszámban a roma nemzeti kisebbség a legnagyobb. A roma népesség statisztikai számbavételével kapcsolatban két ellentétes álláspont fogalmazható meg. Az első szerint az roma, aki annak tartja magát. Ez az önbesoroláson alapuló meghatározás. A másik szerint azokat a személyeket kell romának tekinteni, akiket a többségi társadalomhoz tartozó személyek külső minősítés alapján romának tartanak.
A két megközelítés alapján meghatározott roma népesség száma jelentősen eltér egymástól. A környezetük által romának minősített személyek száma lényegesen magasabb, mint azoké, akik saját magukat – akár nemzetiség, akár anyanyelv, akár nemzetiségi hovatartozás alapján – romaként határozzák meg.
A 2011. évi népszámlálás nemzetiségi kérdéseinek módosítása hatással volt a roma nemzetiségűek létszámára. 2011-ben két kérdésben kérdeztek rá a nemzetiségre. A második kérdés bevezetésétől azt várták a statisztikusok, hogy sok, a környezet által romának minősített személy a nemzetiségi kérdésre vonatkozó második rákérdezés esetén felvállalja roma kötődését. Ez nagy valószínűséggel így is történt, ugyanis a 2011-ben roma nemzetiséghez tartozók létszáma (a fogalmat lásd a Nemzetiséghez tartozó szócikkben), összesen 315 583 fő, 2001-hez képest 109 ezer fővel nőtt a KSH adatai szerint (de ez a létszám még mindig sokkal kevesebb, mint a környezetük által romának tartott személyek száma, amely 2011 körül 600–800 ezer fő lehetett).
Számítási példa:
Roma nemzetiséghez tartozók száma megyénként, 2011
A népszámlálás adatai szerint 2011-ben Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a roma nemzetiséghez tartozó személyek száma csaknem hatvanezer fő volt, arányuk 9,7 százalékot tett ki. Ezzel szemben Vas megyében például a roma nemzetiséghez tartozók száma nem érte el a háromezer főt, arányuk pedig csak 1,2 százalék volt.
Szócikk letöltése PDF-dokumentumként.
Adatok letöltése Excel-dokumentumként.