várható átlagos élettartam
A várható élettartam (amelyet gyakran várható átlagos élettartamnak neveznek) a halálozás komplex mérőszáma, amelyet a halandósági tábla segítségével számítunk ki. A legismertebb mutató a születéskor várható átlagos élettartam, amely az egész népesség mortalitási tapasztalatait összegzi (általában egy adott évre vonatkozóan), s amelyet a halandósági tábla legelső sorában találhatunk meg. A halandósági tábla többi sorában a más életkorokban várható élettartam értékeit találjuk. A halandósági tábla számítási példája esetén a 3 éves korban várható élettartam 50,4 év. Általában azonban a 60, 70 vagy 80 éves korban várható élettartamok iránt van érdeklődés.
Szokásos ezen túl még a részleges, vagy két adott életkor között várható élettartamról is beszélni: például a 25 és 70 év között várható élettartam a 70 éves korban várható élettartam és a 25 éves korban várható élettartam különbsége.
Minthogy a halandósági tábla az adott év korspecifikus halálozási rátáiból indul ki, a várható élettartam valójában nem azonos azzal az életidővel, amelyet egy személy átlagosan a továbbiakban élni fog. Ennek oka, hogy a számításhoz használt korspecifikus halálozási ráták időben változnak, napjainkban javulnak. Így a jelenlegi generációk átlagos élettartama várhatóan magasabb lesz a ma számított születéskor várható élettartamnál.
Az egyes korokban várható élettartamok nyilvánvalóan nem egyszerűen összeadhatóak, avagy kivonhatóak, a halálozási tábla szócikk számítási példájában is látható, hogy bár 1901-ben a születéskor várható élettartam nem érte el a 40 évet, azon kevesek (a népesség alig több mint fele), akik megérték 40. születésnapjukat, még további 27,33 évre számíthattak átlagosan.
Születéskor várható átlagos élettartamok Magyarországon
Magyarországon 2013-ban a férfiak születéskor várható átlagos élettartama 73,58 év volt, míg a nőké 78,39. A budapestiek az országos értékeknél kedvezőbb élettartam-kilátásokkal rendelkeznek.
Szócikk letöltése PDF-dokumentumként.